UURING: VEGETAARLASTEST lapsed on pikemad ja saledamad

Kui lapsele ei maitse liha, siis ära sunni seda sööma! Uuringud näitavad, et peamiselt taimetoidul olevad lapsed on tervemad, saledamad ja isegi pikemad. Lisaks ei ohusta neid viimasel aastakümnel laste seas kiires kasvutrendis raske haigus- diabeet. 

Viimase 30 aasta jooksul on laste ülekaalulisus kasvanud enam kui 100%. Probleemi seostatakse eelkõige vale toiduvalikuga ja vastutus selle eest lasub loomulikult lapsevanematel. Uuringute järgi on taimetoitu söövad lapsed pikemad ja saledamad ning neid ei ohusta diabeet. See on viimastel aastatel kasvutrendis väga tõsiste tagajärgedega haigus ja võib vähendada inimese eluiga kuni 20 aastat.

Teadlased usuvad, et geneetika ei mängi haiguste ja kehakaalu juures suguni nii palju rolli, kui varem on arvatud. Inimese kehamassiindeks nn programmeeritakse lapsele kehamällu varajases vanuses ja juba 3 aastaseks saades on enamuse inimeste puhul paigas, kas täiskasvanuna on tal kalduvus ülekaalulisusele või mitte. Ülekaalulisuse peamine põhjus on vale menüü- liiga palju magusat ja rasvast toitu ning liiga vähe puu- ja köögivilju. Paljud uuringud viitavad otsesele seosele kehamassiindeksi ja laste tametoiduosakaalu vahel. Ameerika arst, tervise podcasti vedaja ja raamatute autor  Dr Greger väidab, et hiljutise uuringu põhjal on vegetaarsel toidul lapsed oma eakaaslastest kõhnemad ja ka pikemad, seda keskmiselt 2.5 cm poiste ja 2 cm tüdrukute kohta. Kusjuures lapsevanemate pikkus või sotsiaalmajanduslikud faktorid ei mänginud siinjuures rolli. Uuringus osales 518 last.  Liha- ja piimatoodete igapäevast tarbimist sai hoopis seostada nn laiusesse kasvamisega. 

Kuidas taimetoit mõjutab lapse pikkust ja kaalu?

Taimetoit kiirendab seedimist, seda on kergem kehal seedida, see sisaldab palju vett ja tekitab kiiremini täiskohu tunnet. Taimetoidu kogused on üldjuhul palju suured ja see tekitab nii emotsionaalselt kui füüsiliselt tunde, et oled palju söönud. Taimetoit mõjub lapse kasvamisele nagu hea pinnas taimele- kuna taimetoidu seedimisega ei pea keha nii palju võitlema, saab see energia minna tugeva ja terve keha kasvatamisele. 

Dr Greger näeb kõige suurema ohuna laste tervisele võimaliku eeldiabeeti ja diabeeti, mille suurim põhjustaja on ülekaalulisus ja vale toit. Väidetavalt vähendab lapsena saadud 1. kui 2. tüüpi diabeet elu keskmiselt 18.7 aasta võtta ja kes sooviks oma lapsele lühemat elu?

Kogu Dr Gregeri ülevaadet saad kuulata ja toetavate uuringutega tutvuda SIIN.