KUIDAS ME KOOS maailma paremaks muudame?

Kas tead, et sina isiklikult saad kõige enam maailma kliimasoojenemisest päästa just oma toiduvalikute kaudu, vähendades liha ja piima tarbimist. Toidu- ja joogivalikust sõltub lausa neljandik meie ökoloogilisest jalajäljest.
See on teaduslik fakt, mida väidab professor Mike Berners-Lee Lancasteri Ülikoolist.  Ka Oxfordi Ülikooli professor Joseph Poore kinnitab, et taimetoidu söömine avaldab suuremat mõju kui elektriauto ostmine või lennukireisidest loobumine.

 

Kuigi enamusele meist meeldis viimane päikeseline suvi, mis oli keskmisest soojem, tähendab maailma mõistes vaid 2C võrra kliimasoojenemine tõelist katastroofi, mis toob endaga kaasa muuhulgas suure toidu-ja veepuuduse, riikidevaheliste pingete kasvamise ja muid ettenägematuid probleeme. Kui tundub, et meil Eestis on elu hea ka 2 kraadi soojema ilmaga, siis tuleb arvestada, et selline kliimamuutus sunnib paljusid lõunas elavaid inimesi oma kodust lahkuma ja põhjamaadesse elama kolima. Kas me oleme selleks valmis?

Maailmas, kus inimesi sünnib aina juurde, kasvab ka vajadus toidu järele, kuid täna läheb suur osa toidust loomade igapäevaseks energiakuluks, mis näiteks lehmade puhul on lausa 97%. See on ka keskkonnale väga koormav. Kas teadsid, et 1kg veiseliha saamiseks kulub 13 000 liitrit vett ning 100g liha kohta tekib 105kg kasvuhoonegaase. Loomakasvatus kulutab 83% globaalsest põllumaast, aga toodab vaid 18% kaloritest, mida inimesed toidust saavad. 

 

Paljud taimetoitu eelistavad inimesed ei tea kuigi palju nendest globaalsetest faktidest, küll aga motiveerib neid taimselt toituma parem tervis, mida taimetoit tagab. Teadus on oma sõna korduvate uuringute näol öelnud: rohkem taimetoitu igapäevamenüüs hoiab kehakaalu kontrolli all, aitab vältida diabeeti, kõrget vererõhku ja südamehaiguseid.